Colleen asked, ” P.S. Can you share how much cash you put in each category? I really want to implement this, but would like a general idea of what to spend per month…”
Colleen, I don’t know what your budget will allow, but here’s what we do every two weeks. Please remember that this is after doing a 2 week grocery shop. In the random order I found them in the lock box:
- After Mass donuts $15
- gas for the cars (after payday fill-up) $40
- milk $30
- allowances $45 (allowances are per week as follows: 13 year old $10, 9 & 10 year olds $5 each, 6 year old $2.50)
- eating out $40
- fresh produce for week 2 $30
- Misc. stuff $100
- toiletries (diapers, wipes, razors, soap, laundry det, etc.) $80 This gets an envelope because I look for sales and bargains and don’t buy it all at once.