This is nothing like FarmVille. I feel deeply deceived…

$105 – soil, compost, manure, vermiculite, pete moss – 2 bags each
$20 – seeds and vegetable starts, one flat of broccoli
$19 – 3 beams of wood, nails, brackets for raised bed construction
$13.75 – increase in water bill for the month watering garden
Total $157.75

Labor – 5 hours on first day constructing bed, laying soil, sowing seeds and planting starts. Daily labor 30-45 minutes every morning watering, looking for weeds and bugs and nodding my head “Yup” satisfyingly.

Edible food produced over the course of a month = zero.

I clearly lack the patience for farming. Calculating the cost I’ve already spent, this amount would have fed my son and & I for a month or bought 14 boxes of wine!

I thought growing your own was supposed to help reduce the cost of groceries. Maybe I should be growing a vineyard instead or distilling moonshine. The ABC Store doesn’t let you run a tab, you know.

"Pithy and so, so, true. If it were possible, I'd post a million of these ..."

#whyIstayed Why Women Stay In Domestically ..."
"All the best to you, Katrina! We'll miss you. Thanks for sharing your journey with ..."

Ten Years is a Long Run…
"Bon voyage on your new endeavours. And thank you."

Ten Years is a Long Run…
"I will miss your unique, funny, honest voice. Thank you for all the years of ..."

Ten Years is a Long Run…

Browse Our Archives

Follow Us!

What Are Your Thoughts?leave a comment